KAĞIT İŞLERİ

KAĞIT İŞLERİ

Kağıt işlerinin Çocuğun Gelişimine faydaları:

Kağıt işlerinde çocuk değişik kağıt malzemeleri tanır. Severek yaptıkları bu çalışmalarla el becerilerini geliştirirler. Yetenekleri de bu arada ortaya çıkar. Kağıt işlerinde kullanılan malzemeler genellikle, eski gazete ve dergi sayfaları, elişi kağıdı,   takvim kağıtları, ambalaj kağıtları, tuvalet kağıdı ve ruloları kullanabilir.

TEMEL KAĞIT İŞLERİ TEKNİKLERİ:

Kağıt Yırtma

Çocuklara düzgün yırtma becerisini kazandırabilmek için hiç makas kullandırmadan el ile yırtma işleri öğretilir. Kağıt çocuğun iki elinin baş parmağı ile işaret parmağı arasında tutturulur. Bu tutuşta parmaklar birbirine çok yakın tutulur. Kağıdın azar azar yırtılmasına dikkat edilir.

zxc4.jpg (24158 bytes)

Kağıt Katlama:

zxc2.jpg (30147 bytes)

Kağıt Kesme:

zxc3.jpg (33247 bytes)

Kağıt Bükme

zxc5.jpg (29858 bytes)

Kağıt İşleri yapımında dikkat edilecek hususlar:

TEMEL TEKNİKLERLE YAPILABİLEN KAĞIT İŞLERİ:

Süslemeler:

 1. Zincir
  zxc6.jpg (15458 bytes)
 2. Kedi Merdiveni
  zxc7.jpg (32881 bytes)
 3. Kağıt Fener

  Fon kağıdı veya renkli karton kullanılır. Dikdörtgen halindeki karton ikiye katlanır. Katlanan yerden belirli aralıklarla şeritler halinde ,kenara 5cm kalıncaya kadar kesilir. Dikdörtgen açılır ve kartonun iki kenarı yapıştırılır.

  zxc8.jpg (25656 bytes)
 4. Mobil

  İşlenen ünitelere göre çok çeşitli mobil yapılabilir. Elişi kağıdı,çikolata kağıdı, yaldızlı kağıt, renkli dergi sayfaları kullanılabilir. Kesilen figürler karton veya ince çubuklarla asılır.

  f22.jpg (22725 bytes) f23.jpg (24863 bytes)
 5. Çiçek

  Kağıt çiçek yapımı için elişi kağıdı veya grapon kağıtları kullanılır. Elişi kağıdının kısa kenarı 1 cm aralıklarla 12-14 cm uzunluğunda kesilir. Kesilmeyen kısım silindir gibi rulo yapılır uçları yapıştırılır. Bir vazoya konulduğunda kesilen bölümler kenarlardan sarkar ve çiçek etkisi verir.

  f25.jpg (62343 bytes)

Şapka ve Çantalar:

Karton ,fon kartonu ,kalın ambalaj kağıtları şapka yapımında kullanılabilir.

f27.jpg (70639 bytes)

Maske ve Kuklalar:

Çeşitli kağıtlar ,karton fon kağıdı gibi.Bunlardan maske yapımı için faydalanılır. Çeşitli kutular da maske yapımında kullanılabilir. Kutu veya maske çocuğun başına sığabilmelidir.

f28.jpg (23923 bytes)
f29.jpg (52088 bytes)
f30.jpg (76114 bytes)

Kağıt Örgü:

Elişi kağıtlarıyla ,fon kağıtlarıyla yapılır.Aynı ölçülerdeki elişi ya da fon kartonları cetvelle eşit aralıklarla kesilir.Bu çizgiler kenardan 2- 3cm ye kadar olmalıdır.Kesilen şeritler alttan-üstten geçirilmek suretiyle kağıt örgü yapılır. Örgü kağıtlarla sepetler ve çantalar yapılabilir.

Katlama Kesme

Kağıt birkaç kez katlanır veuzunca bir şerit halinde kağıt üzerine motif çizilir. Kağıt kesilip açıldığında süslü bir örtü meydana gelir.

Kağıt Katlama Yırtma, Kesme Yapıştırma Çalışmaları

Kağıt katlama (origami) çocukların yaratıcı faaliyetlerine katkıda bulunur. Eski dergi sayfaları ve gazetelerden kesip çıkarılan resimler ambalaj kağıdına yapıştırılarak bir hikaye oluşturulabilir. Resme çeşitli deniz kabukları sünger,taş,makarna gibi malzemeler ilave edilebilir. Bunlar bittikten sonra panoya asılır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !